Alfahydroksykwasy w w walce ze skórą Łojotokową i Trądzikiem - Biuletyn Eksperta, nr 11

Skóra łojotokowa - jak sobie z tym poradzić? Jakie kuracje będą odpowiednie na trądzik? Sprawdź teraz!

Trądzik to choroba przewlekła skóry, która dotyczy jednostek włosowo-łojowych. Powstawanie tego schorzenia to proces wieloczynnikowy i złożony.

Jednym z powodów powstawania zmian skórnych jest przerost gruczołów łojowych, co prowadzi do nadprodukcji łoju (łojotok). Przewody wyprowadzające oraz ujścia gruczołów łojowych ulegają nadmiernej keratynizacji, dodatkowo dochodzi do nagromadzenia się bakterii Propionibacterium acnes, czego następstwem jest powstanie stanu zapalnego. Znaczącą rolę odgrywają również androgeny. Hormony te powodują wzrost gruczołów łojowych oraz zwiększają sekrecje łoju. U wielu kobiet można również zaobserwować zaostrzenia przed miesiączką, dzieje się to w skutek zmiany poziomu estrogenu I progesteronu. Ponadto nadmierne wydzielanie i aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy typu I powodują łojotok ze zwiększonym tempem przepływu oraz nieprawidłowy łoju skład. Skutkiem jest powstawanie zaskórników, a z czasem grudek, guzków i wykwitów skórnych, którym towarzyszy stan zapalny.

Zabiegi terapeutyczne z wykorzystaniem kwasów AHA oraz preparaty na ich bazie polecane są dla osób ze skórą trądzikową. Regularne stosowanie produktów kwasowych o wysokich stężeniach pomagają w walce z trądzikiem poprawiając przy tym nawilżenie, jędrność i elastyczność, na domiar tego rozjaśniają przebarwienia, a także niwelują oznaki fotostarzenia skóry. Jednak ze względu na ryzyko podrażnień nie każdy pacjent kwalifikuje się do tego rodzaju zabiegów. Dla osób ze skórą naczyniową, wrażliwą, bardzo reaktywną zabiegi z użyciem kwasów AHA mogą okazać się zbyt agresywne.

Kwas azaleinowy – charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym oraz w mniejszym stopniu działaniem złuszczającym, dzięki temu przynosi dobre efekty terapeutyczne w zwalczaniu zmian trądzikowych.

Eksfoliacje dermatologiczne kwasem azelainowym polegają na normalizacji fizjologicznych procesów dotyczących mieszka włosowego i gruczołu łojowego, które są zaburzone u osób cierpiących na trądzik. Jego właściwości to:
• działanie przeciwzaskórnikowe - hamuje nadmierne rogowacenie naskórka przyczyniające się do powstawania zaskórników.
• działanie przeciwzapalne – wycisza zmiany I wpomaga leczenie
• działanie przeciwbakteryjne - zwalcza bakterie beztlenowe odpowiedzialne za powstawanie trądziku, nie powodując u nich oporności
• działanie przeciwłojotokowe - zmniejsza frakcję wolnych kwasów tłuszczowych na skórze, które mogą powodować jej błyszczenie.
• działanie rozjaśniające – hamuje wzrost I nadmierną aktywność melanocytów

Produkty powiązane z tym artykułem
Kwas salicylowy 20% Kwas salicylowy 20% Mesoestetic Mesopeel Azelan (50ml) Mesoestetic Mesopeel Azelan (50ml) Koncentrat Kojący Koncentrat Kojący Pianka przeciwtrądzikowa (200ml) MezoPharma Pianka przeciwtrądzikowa (200ml) MezoPharma
Toner Przeciwtrądzikowy (250ml) MezoPharma Toner Przeciwtrądzikowy (250ml) MezoPharma

O Bazie Wiedzy

Baza Wiedzy to zbiór artykułów oraz wideo-blogów, w których eksperci i trenerzy firmy MEZODERM poruszają zagadnienia branży kosmetologii estetycznej.